This project has been funded with support

from the European Commission. This

publication  reflects the views only of the

author, and the Commission cannot be

held responsible for any use which may be

made of the information contained therein.

Proiect Erasmus+ K2

“Concept, Cooperation, Creation”

Descriere Proiect

In primavara anului 2015 Colegiul National “ Nichita Stanescu”Ploiesti impreuna cu Gimnazjum nr. 20  IM. Hanzy,Polonia si Istanbul Ticaret Odasi Ilkokulu Ortaokulu, Turcia au aplicat pentru un proiect Erasmus+, K2. Avem bucuria sa va anuntam ca aplicatia a fost aprobata si proiectul finantat din fonduri europene se va desfasura in perioada 1 septembrie, 2015 -31 august, 2017.

Proiectul “Concept, Cooperation, Creation”(CCC) are drept scop schimbul de experienta privind metodele didactice si impartasirea ideilor despre educatie prin utilizarea unor metode de predare-invatare mai putin folosite la clasaFiecare scoala va folosi in cadrul activitatilor proiectului tehnici noi de predare-invatare, un rol important avandu-l invatarea in alt mediu decat cel al clasei, cum ar fi muzeeintreprindericluburi ale elevilor.

Obiectivele proiectului:

·         Formarea la elevi a unor deprinderi de baza (ex. cum sa se descurce intr-un aeroport);

·         Dezvoltarea interesului pentru stiinte;

·         Formarea si dezvoltarea abilitatilor de a lucra cu calculatorul prin realizarea de site-urifilmefotografii lucrate in photoshoppostere;

·         Familiarizarea cu notiuni de geografieistoriecultura privind tarile partenere;

·         Dezvoltarea abilitatilor de exprimare in limba engleza;

·         Dezvoltarea capacitatii de a socializa prin faptul ca elevii vor locui in familii in timpul vizitelor in tarile partenere;

·         Realizarea unei colectii de planuri de lectii concepute de profesorii din cele trei tari partenere;

Teme:

Tema abordata de scolile din Romania si Polonia este aceea a zborului de la primele organisme vii, capabile de zbor, la tehnologia aviatiei moderneAceasta tema va fi abordata in mod interdisciplinar in ore de fizicabiologieartalimba engleza.

Tema abordata de scoala din Turcia este viata in regiunea Bosforului si va da tuturor elevilor posibilitatea de a (re)descoperi aceasta zona din punct de vedere istoricgeografic, economic si de a-si imbogati cunostintele privind viata marina si transportul maritim.

Mijloace de comunicare:

Elevii si profesorii vor comunica online prin e-mail, Skype, Facebook si vor interactiona si prin intermediul platformei e-Twinning. Limba de comunicare a proiectului este limba engleza.

Intalnirile proiectului:

Toamna 2015 - intalnire de proiectPoloniaStabilirea responsabilitatilor tuturor partenerilor in functie de etapele desfasurarii proiectuluiparticipantiprofesori - detalii aici

Primavara 2016 - ateliere de lucru . Tara gazda: Romania; participanti – elevi si profesori din toate tarile partenere

Toamna 2016 - ateliere de lucru.Tara gazdaTurciaparticipanti – elevi si profesori din toate tarile partenere

Primavara 2017 - ateliere de lucru.Tara gazdaPoloniaparticipanti – elevi si profesori din toate tarile partenere

Vara 2017 – intalnire in vederea evaluarii desfasurarii proiectului. Tara gazdaTurciaparticipanti – profesori

La acest proiect pot participa elevi cu varste cuprinse intre 12 si 15 ani.

Coordonator de proiect:

Cristina Rusu - profesor limba engleza