The European Commission support for the production of this publication does not constitute an endorsement of the contents which reflects the views only of the authors, and the Commission cannot be held responsible for any use which may be made of the information contained therein.

_________________________________________________________________________

Carte Play & Learn - detalii aici

_________________________________________________________________________

Incepand cu anul scolar 2016-2017, Colegiul National Nichita Stanescu a primit finantare  UE pentru un nou proiect ERASMUS+ KA2- parteneriat strategic doar intre scoli. Proiectul, care  se numeste “THE ART OF ECONOMICS , THE ECONOMY OF ARTS” (AEEA), se va desfasura in perioada 1septembrie 2016 – 31 august 2017 si are ca parteneri:

-          Gimnazjum nr 2 im. Adolfa Dygasinskiego, Pinczow, Polonia

-           Colegiul National Nichita Stanescu, Ploiesti, Romania

-          Istituto Comprensivo "Resta - de Donato Giannini", Turi, Italia

-          Malazgirt Imam Hatip Ortaokulu, Ankara, Turcia

-          Talsu pamatskola, Talsi, Letonia

Scop:Avand in vedere importanta economiei in cariera profesionala si in viata de zi cu zi, ne-am ales ca scop principal al proiectului familiarizarea elevilor de gimnaziu cu acest domeniu prin evidentierea necesitatii invatarii matemeticii in pentru viata de zi cu zi.

Obiective:

-          Redactarea unor materiale didactice care vor fi puse la dispozitia tuturor celor interesati (planuri de lectie, minidictionare, prezentari Powerpoint, lectii inregistrate);

-           Organizarea unui concurs anual pe teme de economie;

-          Initierea unui parteneriat de lunga durata intre cele cinci scoli partenere;

-          Dezvoltarea abilitatilor de exprimare in limba engleza si de lucru pe calculator

-          Dezvoltarea capacitatii de a socializa si a se descurca pe cont propriu, departe de familie

Pentru a imbina cunostintele de economie cu partea artistica, elevii vor crea jocuri cu zarul (board games), logoul proiectului, o piesa de teatru, vor realiza obiecte din material reciclabile pe care le vor comercializa prin joc si vor calcula profitul obtinut, etc. totul ilustrand economia in diferitele sale aspect. Aceste activitati vor da sansa elevilor care indragesc mai putin matemetica, dar au talent artistic, sa se apropie de aceasta materie din alta perspectiva.

In crearea tuturor produselor de proiect vor fi folosite atat mijloace traditionale cat si moderne prin folosirea programelor gratuite pe computer (Linux Ubuntu Os)

Toate lectiile si materialele vor fi realizate in limba engleza, deci un alt obiectiv este dezvoltarea competentelor intelegere si exprimare in aceasta limba.

Mijloace de comunicare:

Elevii si profesoarii vor comunica online, prin e-mail, Skype, Whatsapp, Facebook, si vor interactiona prin intermediul platformei eTwinning si pe site-ul proiectului. Limba de comunicare este engleza.

Intalnirile proiectului:

Toamna 2016 – intalnire transnationala Turi, Italia. Stabilirea responsabilitatilor tuturor partenerilor in functie de etapele desfasurarii proiectului; participanti - profesori - detalii aici

Primavara 2017 – ateliere de lucru Pinczow, Polonia; participanti- elevi si profesori

Toamna 2017 – ateliere de lucru Ploiesti, Romania; participanti- elevi si profesori -  detalii aici

Toamna 2017 – ateliere de lucru Talsi, Letonia; participanti- elevi si profesori

Primavara 2018 – ateliere de lucru Turi, Italia; participanti- elevi si profesori

Primavara 2018 – intalnire in vederea evaluarii desfasurarii proiectului si a finalizarii materialelor didactice redactate, Ankara, Turcia; participanti- profesori

Proiectul se adreseaza elevilor cu varste cuprinse intre 12-15 ani, care doresc sa descopere cum stiintele exacte pot avea aplicabilitate practica.

Rezultate ale proiectului

Indrumator de proiect: