Echipa  Colegiului National "Nichita Stanescu" Ploiesti s-a calificat in finala mare a concursului The Best,  concurs de cultura generala.

Finala s-a desfasurat Vineri, 31 mai 2013, la Filarmonica.

In urma finalei  CN "Nichita Stanescu" a luat locul II.

Echipa CNNS se prezintahttp://www.vptv.ro/nichita-va-scrie-poezia-the-best/

Echipa:

Călina Bogdanclasa a IX-a
Moţoi Cristina – clasa a X-a
Nica Alexandru Eduardclasa a XI-a
Racoviţeanu Andrei Mihaiclasa a XII-a

Rezerve:
Căpătoiu Cătălinclasa a IX-a
Popovici Adrian  – clasa a X-a
Matei Constatin Cătălinclasa a XI-a
Arsenescu Mihai Cătălinclasa a XII-a

Profesor coordonator: Norica Răduţă

Profesor coordonator program artistic: Dinu Florin

Sefii de galerie: Tudor Alexandra - clasa a X-a C si Dinu Tiberiu - clasa a IX-a I2

Detalii Concurs:

Primul concurs de cultură generală destinat elevilor organizat vreodată în judeţul Prahova de o televiziune regională este gata de start. VP-TV, în parteneriat cu Inspectoratul Şcolar Judeţean PrahovaPrefectura Prahova, Camera de Comerţ şi Industrie PrahovaClubul Rotary Valea Prahovei şi Filarmonica „Paul Constantinescu” din Ploieştiprovoacă nouă colegii naţionale din judeţ  facă dovada nivelului de pregătire al liceenilor

Domeniile concursului:
1. Limba şi literatura română; 2. Istoria românilor; 3. Geografia României; 4. Matematică şi ştiinţe; 5. Sport; 6. Arte.
Instituţiile de învăţământ participante vor prezenta câte o echipă formată din patru elevi, câte unul pentru fiecare nivel educaţionalclasele IX-XII-. În cadrul fiecărei runde de întreceri, elevii vor avea de răspuns la câte cinci întrebări, din fiecare domeniu.
Fiecare etapă a concursului a fost transmisă de televiziunea regională VP-TV!