Joi, 23 mai 2013, colegiul nostru a fost din nou gazda Centrului Cultural American al  Ambasadei SUA la București. Prin amabilitatea acestei instituții, elevii claselor a VIIIa intensiv englezăprof. Andreia Sersea și a XIa I2 intensiv englezăprof. Cristina Rusu au avut ocazia vizioneze filmul intitulat „Wild River: the Colorado” în cadrul programului „America in Movies”. Vizionarea a fost urmată de discuții pe tema ocrotirii mediului înconjurător în parcurile naționale din America, a conștientizării importanței păstrării faunei, florei și frumuseții naturale a locurilor neamenajate în scop turistic. Dezbaterea s-a desfășurat sub îndrumarea d-nei Anca Brezean, referent la Centrul Cultural American, a doamnelor profesoare Andreia Sersea si Cristina Rusu

             Imagini din activitatile realizate aici.