Produsul proiectului Erasmus+ The Art of Economics the  Economy of Arts a luat premiul III la etapa judeteana a concursului Made for Europe si s a calificat la etapa nationala a acestui concurs care va avea loc in perioada 18-19 aprilie 2019, la Cluj.

Elev reprezentant: Mazilu Stefania, clasa a VII-a M

Cartea este o colecție de piese de teatru și subiecte pentru concursuri pe teme economice- cu răspunsurile aferente- realizate de profesorii și elevii români, poloni, italieni, turci și letoni, pe parcursul celor doi ani de desfășurare a proiectului.
Primul capitol conține schetch-uri compuse de elevi și profesori pe teme legate de artă și economie. Piesele de teatru sunt comedii în limba engleză pe care elevii le-au regizat și pentru care au făcut costume și decoruri, punându-le în scenă.
Al doilea capitol este o colecție de subiecte de concurs pe temele proiectului, arta și economia. Subiectele sunt compuse sau adaptate de profesorii din cele cinci țări participante, să se potrivească pentru două nivele de vârstă, juniori (12-14 ani) și seniori (15-19 ani). Pentru fiecare subiect am inclus și răspunsurile corespunzătoare, pentru a facilita utilizarea lor de toți cei interesați.

Cartea format digital - detalii aici

Prof. Rusu Cristina